Enature Moringa cleansing balm: en balm cleaner som är mer som en sorbe som man jobbar på torr hud och sedan förvandlas till en lätt rengöringsmjölk vid kontakt med vatten. Tar bort all smink, vattenfastmascara och solkräm. Kostar ca 259 kr för 75ml och innehåller ämnen som Björkvatten och moringafrö-extrakt. Har en liten speciell doft som man antingen gillar eller ej. Jag tycker att den är lite för örtig/mintig för min smak så sniffa innan du köper. Annars tycker jag att den är väldig prisvärd. En burk håller ca 1 månads användning.

Paulas Choice BHA 2% lotion: Ja alltså what to say… I love it. Det är väl den 7 flaskan jag är inne på nu..

Klaris freshly juiced vitamin e mask: Super boundcy ansiktsmask som du själv klart kan använda som en vanlig ansiktskräm. Innehåller som namnet säger vitamin E och jobbar bra ihop med en vitamin C serum under. Jag älskar denna mask. Har använt den nästan varje kväll under hela vintern. Man behöver typ en liten ärta för att täcka hela ansiktet. Kommer helt klart att ta med mig den under sommar semestern. Köpte en direkt när den andra tog slut. Never without! Kostar 379 kr för 90 ml.

Clinique clarifying lotion 1.0: En exfolierande toner utan alkohol. Jag använde denna mer som en vanlig toner efter rengöringen. Super snäll och innehåller såklart ingen parfym. Men tyvärr ingen jag kommer att köpa igen. didn’t rock my boat…  200 ml kostar 215 kr.

Loreal rare flowers cleansing gel: Denna cleansing gel är mer som en lotion. Jag har haft den som cleanser i duschen. Den är jättebra på att ta bort smink utan att torka ut huden. Den har en fräsch doft men inget som tar över utan försvinner rätt fort. Vilken budget fynd. Denna kommer jag definitivt att köpa om igen. Kostar runt 75 kr för 150 ml.

 

/M

Annons